Od wielu lat w naszym Przedszkolu kultywowana jest tradycja Mikołajkowa.
Dzieci powitały Mikołaja słowami „Kochany Mikołaju, cały rok czekamy, serdecznie Ciebie zapraszamy”, a następnie zaśpiewały wspólnie piosenkę „Kto to?”
Po wspólnej zabawie i rozmowie z dziećmi Mikołaj przeczytał dzieciom wiersz M.Strzałkowskiej „Moi mili” oraz list, który otrzymał od grupy I. Następnie twierdził że dzieci dużo wiedzą i zasługują na prezenty, które wręczał wszystkim kolejno w poszczególnych grupach. Cała uroczystość przebiegała w miłej i serdecznej atmosferze.
W trosce o poprawę bezpieczeństwa dzieci w naszym przedszkolu w dniu 29.11.2017r. o godz. 930 zostały przeprowadzone praktyczne ćwiczenia ewakuacji pracowników i przedszkolaków z zadymionych pomieszczeń placówki. Celem akcji było nabywanie przez dzieci i pracowników umiejętności właściwych zachowań w sytuacji zagrożenia, zapoznanie ich z praktycznym prowadzeniem ewakuacji osób przebywających w budynku oraz z zasadami bezpiecznej ewakuacji – szybkiej, zorganizowanej i pozbawionej elementów paniki. Zakres i przebieg działań został uzgodniony z Jednostką Ratowniczo – Gaśniczą PSP w Przysusze. W ćwiczeniach wzięły udział wszystkie przedszkolaki, personel oraz strażacy.
Cała akcja przebiegała sprawnie i bez zakłóceń. Na umówiony sygnał dźwiękowy i słowny „ALARM” zgodnie z „Procedurą ewakuacji” wszyscy bardzo sprawnie, bezpiecznie i szybko opuścili zadymione pomieszczenia wyjściami ewakuacyjnymi. Sale poszczególnych grup wiekowych i pomieszczenia administracyjno - gospodarcze pozostały puste. Każdy z wychowawców, po sprawdzeniu listy obecności dzieci, złożył ustny meldunek pani dyrektor przedszkola, która potwierdziła stan liczebny osób i złożyła raport dowódcy akcji. Po zakończeniu akcji strażacy raz jeszcze szczegółowo omówili tok postępowania w trakcie ewakuacji, zadania dyrektora, nauczycieli i personelu a przede wszystkim właściwy sposób zachowania dzieci warunkujący ich bezpieczeństwo. W trakcie spotkania dzieci miały również możliwość obejrzenia umundurowania i akcesoriów strażaka wykorzystywanych w różnych sytuacjach. Na zakończenie wszystkie dzieci zaśpiewały piosenkę pt. „Numery alarmowe” oraz wręczyły pamiątkowy rysunek. Ćwiczenia tego typu są bardzo potrzebne. Już od najmłodszych lat oswajają uczestników z sytuacjami, w której może zaistnieć konieczność szybkiego, zorganizowanego i pozbawionego elementu paniki, opuszczenia miejsca zabawy i pracy. Bardzo dziękujemy wszystkim strażakom z JRG PSP w Przysusze za przeprowadzenie próbnej ewakuacji, cenne rady i wskazówki warunkujące bezpieczeństwo w sytuacjach zagrożenia.
We wrześniu w naszym Przedszkolu został ogłoszony konkurs na "Najpiękniejszy kącik przyrody".
Głównym celem konkursu było wyłonienie najładniejszego kącika przyrody, a tym samym zachęcenie przedszkolaków do dbania, szanowania i doceniania skarbow przyrody. Przedszkolacy z wielkim zaangażowaniem przynosili różne skarby: kasztany, szyszki, liście, dary pochodzące z sadu: jabłka, śliwki, gruszki. Nie zbrakło też niezwykłych okazów dyni, kabaczka oraz innych przysmaków takich jak grzybki czy konfitury.
W miesiącu listopadzie odbyło się rozstrzygnięcie konkursu na najładniejszy kącik przyrody. Jury w składzie: nauczycielka Bernadeta Dubaj, nauczycielka Paulina Szyszka oraz przedstawiciel Rodziców Pani Katarzyna Gardoń odwiedziły grupy, by zobaczyć jak wyglądają i funkcjonują kąciki przyrody.
Komisja miała trudny orzech do zgryzienia. Wszystkie grupy wykazały się dużą pomysłowością w tworzeniu kącików i zasłużyły na uznanie.
Wyniki konkursu
Miejsce I - grupa III
Miejsce II - grupa VI
Miejsce III - grupa II
W dniu 27. XI 17r odwiedziły nasze przedszkole dwie sympatyczne panie z Nadleśnictwa Przysucha p. Agata Jankowska i p. Marta Sulczyńska
W dniu 20 listopada 2017r. odbyła się uroczystość pod hasłem „Nie każdy z Was się dowie, że dziecko, to także człowiek”. Na występie p. dyrektor W. Gembczyńska powitała dzieci i przypomniała w krótkim zarysie dokument o Konwencji Praw Dziecka. Następnie rozpatrywano szczególnie ważne prawa dzieci tj. prawo do miłości, prawo do zabawy i nauki, prawo do wyrażania własnych emocji i uczuć które miały odzwierciedlenie w piosenkach, wierszach, zabawach. Nie tylko w tym dniu ale przez cały rok , uświadamiamy dzieciom, iż mają swoje prawa i powinny wiedzieć, jak z nich korzystać.
W dniu 23.11.2017r.gościem w naszym przedszkolu był Ratownik Medyczny Pan Łukasz Drab. To było nie tylko bardzo miłe, ale przede wszystkim bardzo ważne spotkanie, w którym udział wzięły wszystkie dzieci z przedszkola.
Celem zajęć przeprowadzonych przez wykwalifikowanego Ratownika Medycznego było przygotowanie przedszkolaków do wykonywania prostych czynności udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia. Na samym początku Pan Ratownik pokazał dzieciom jak wygląda strój, w którym pracuje na co dzień, wyjaśnił na czym polega jego praca oraz czym zajmują się poszczególne służby ratunkowe. Dzieci uczyły się jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej i w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Poza tym utrwaliły znajomość numerów alarmowych służb ratowniczych. Pod okiem instruktora ćwiczyły udzielanie pierwszej pomocy, co sprawiło, że dzieci poczuły się "małymi ratownikami". Spotkanie z ratownikiem było jednym z realizowanych zadań w ramach konkursu "Bezpieczne przedszkole- bezpieczny przedszkolak".
Mamy nadzieję, że nasi wychowankowie nigdy nie przejdą obojętnie obok człowieka potrzebującego ratunku i będą wiedzieli jak mogą pomóc.
Naszemu Gościowi – p. Łukaszowi Drabowi bardzo dziękujemy za przybycie do naszego przedszkola.
Dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w konkursie plastycznym pt. ,, Dary lasu” zorganizowanym przez Nadleśnictwo Przysucha. Głównym celem konkursu było zainteresowanie dzieci problematyką przyrodniczą ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień flory i fauny naszych lasów.
Do konkursu przystąpiły dzieci z grupy II, III , i IV.
Miłą niespodzianką jest dla nas I- miejsce, które zdobyła Alicja Górnik z grupy II.
W dniu 09.11. 2017r. w naszym przedszkolu świętowaliśmy "Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek", który bezpośrednio jest zwiazany z akcją "Cała Polska czyta dzieciom". Święto to uatrakcyjniły dzieciom uczennice z Zespołu Szkół nr 2 im. L. Skowyry w Przysusze - przebrane za postacie z bajek. Pojawiły się m. inn. Pszczółka Maja, Czerwony Kapturek, Kopciuszek, oraz trzy Świnki. było wiele konkursów, w trakcie których przedszkolaki popisywaly się znajomością tradycyjnych bajek. Nie zabrakło zabaw integracyjnych przy muzyce a także niespodzianek. Każde dziecko otrzymało odznakę "Miłosnika bajek", kolorowankę, a każda grupa - piekną książkę do czytania w przedsz To spotkanie sprawiło dzieciom bardzo wiele radości. Przedszkolaki były aktywne, otwarte i wesołe.
W dniu 10 listopada 2017 r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji wszystkie grupy zebrały się w holu, aby świętować ten wyjątkowy dla Nas – Polaków dzień. Głównym celem spotkania było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych naszego kraju. Każda grupa wykonała na tę uroczystość kotyliony w barwach ojczystych, które były dodatkiem do galowego stroju. Dzieci słowem i piosenką oddały szacunek symbolom narodowym. Dzień Niepodległości stał się bardzo radosnym dniem w naszym przedszkolu i mamy nadzieję, że zapadnie on w pamięci naszych „Małych Polaków”. W tym dniu swoją obecnością zaszczycili nas także przedstawiciele Rady Rodziców, którzy uczestniczyli w przedszkolnych obchodach Narodowego Święta
Dnia 26 października 2017 roku odbyła się uroczystości „Pasowania na przedszkolaka”. Bohaterami spotkania były dzieci czteroletnie z grup III i II.
a w salach czekała na nie niespodzianka – słodki poczęstunek.
„Szumiał las, śpiewał las…”
– wycieczka przedszkolaków z Grupy III i IV do lasu.
Ciepły, jesienny dzień 20.10.2017 dla przedszkolaków był dniem pełnym wrażeń. Dzieci z Grupy III i z Grupy IV, zaraz po śniadaniu wyjechały autokarem na wycieczkę do lasu. Celem wizyty w lesie, było wielozmysłowe poznawanie środowiska leśnego, bezpośrednia obserwacja piękna jesiennej przyrody i uwrażliwianie na jej piękno, nabywanie przez dzieci opiekuńczego stosunku do świata roślin i zwierząt, rozumienie potrzeby ochrony przyrody, dostrzeganie i rozumienie skutków negatywnych działań człowieka wobec środowiska, np. dzikie wysypiska śmieci. Na miejscu na przedszkolaków czekali pracownicy Nadleśnictwa - Przysucha, z którymi dzieci wyruszyły z wielkim entuzjazmem na spacer leśnymi dróżkami. Wycieczka taka - to obserwacja naturalnego ekosystemu świata roślin, zwierząt, oraz wspaniałe przeżycia dla dzieci. Przedszkolaki poznawały przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Obserwowały las, który kryje w sobie wiele ciekawych tajemnic: np. oglądały mrowisko, poznały różnorodność szaty roślinnej lasu: krzewy, mchy i runo leśne, drzewa iglaste, liściaste, uczyły się je rozróżniać. Słuchały odgłosów lasu, a do kącików przyrodniczych zbierały "skarby”. Pracownicy Nadleśnictwa wytłumaczyli dzieciom, dlaczego niektóre drzewa w lesie są wycinane, pokazali jak wyglądają rośliny zaatakowane przez szkodniki.Wycieczka do lasu była bardzo udana, a wspomnienia na pewno na długo pozostaną w naszej pamięci. „Leśne spotkanie”, zakończyło wspólne zdjęcie na skałkach. Bardzo dziękujemy Pracownikom Nadleśnictwa - Przysucha, że zabrali nas na tak interesującą wycieczkę. Dziękujemy również Państwu Karolinie i Michałowi Siarom za przewóz dzieci autokarem.
Jesień to bardzo kolorowa i inspirująca pora roku.
Różnobarwne liście zachęcają dzieci do przebywania na świeżym powietrzu. Kiedy liście opadną z drzew, stanowią doskonałą bazę dla zabaw dla dzieci. Mogą one tworzyć z nich fortece, obrzucać się nimi – całkowicie bezpieczne. Oprócz tego liście doskonale posłużą do innych jesiennych zabaw. Przede wszystkim można z nich tworzyć wspaniałe bukiety, które będą piękną dekoracja przedszkolnych kącików przyrody. Jesienne zabawy na świeżym powietrzu dobrze wpływają na rozwój przedszkolaków. Zabawy ruchowe pobudzają zmysł równowagi, pośredniczą w rozwoju poznawczym i oczywiście pozwalają im budować sprawność fizyczną.
Nasi milusińscy mogą wreszcie rozładować swój nadmiar energii.
,,Szukamy wiatru w ogrodzie przedszkolnym”
Dzieci z grupy III i IV podczas pobytu na świeżym powietrzu uczestniczyły w zabawach badawczych, których celem było zapoznanie z wpływem wiatru na środowisko. Podawały przykłady na obecność wiatru, zwróciły uwagę na sytuacje, kiedy wywołuje szkody oraz sposoby wykorzystania wiatru przez człowieka. Określały, skąd i z jaka siłą wieje wiatr poprzez obserwowanie pasków bibuły trzymanych w rękach. Dzieci wnikliwie obserwowały otoczenie, chętnie dzieliły się swoimi uwagami i spostrzeżeniami. Poprzez swobodne eksperymentowanie rozbudzały ciekawość otaczającym światem przyrody oraz uczyły się prowadzenia obserwacji, wyciągania trafnych wniosków z przeprowadzonych doświadczeń.
Potrzeba bezpieczeństwa jest elementarną potrzebą człowieka, a jej zaspokojenie warunkiem jego rozwoju. Małe dzieci są szczególnie narażone na sytuacje bezpośrednio im zagrażające. Dzieje się tak dlatego, że czynności zabawowe, które wykonują, absorbują całkowicie ich uwagę i myślenie, nie potrafią jeszcze przewidywać skutków podejmowanych działań, posiadają niewielkie doświadczenie życiowe i wąski zasób technik radzenia sobie z różnego typu problemami oraz niewykształcone zachowania asertywne wobec trudnych, niecodziennych sytuacji. Aby dziecko umiało zadbać o własne bezpieczeństwo należy je do tego przygotować. Od najwcześniejszych lat należy kształtować u dzieci umiejętności przewidywania zagrożeń, unikania ich, a jeśli już zaistnieją – zdolności radzenia sobie z sytuacją trudną.
W dniu 17.10.2017r. dzieci z grupy IV uczestniczyły w zorganizowanych na terenie ogródka przedszkolnego ćwiczeniach z zakresu bezpieczeństwa. Zajęcia miały na celu kształtowanie postaw asertywnego zachowania w kontaktach z ludźmi, uświadamianie zagrożenia ze strony obcych, uczenie dziecka nie reagowania na zaczepki, propozycje nieprzyjaznych osób - mówienie im słowa "NIE". Ćwiczenia poprzedzone były cyklem zajęć poświęconych bezpieczeństwu w przedszkolu, domu i na drodze. Były zaplanowane i przygotowane przez nauczycielki grupy. Niczego nieświadome dzieci, bawiąc się w ogródku przedszkolnym poddane zostały próbie spotkania z „obcym”. W tym czasie nauczycielki obserwowały zachowanie swoich podopiecznych. Reakcja dzieci prawie w 100% była prawidłowa. Niektóre przybiegły do nauczycielki, by powiadomić o zaistniałej sytuacji, inne uciekały, odmawiały poczęstunku. Było też takie dziecko, które oddaliło się z nieznajomym od grupy. Przeprowadzone ćwiczenia spełniły swoją rolę. Świadczy o tym reakcja nie tylko dzieci, ale także najbliższego otoczenia. Jeden z rodziców będąc w pobliżu przedszkola zauważył podejrzanie zachowująca się osobę i żywo na to reagował. Z pobliskiego budynku szpitala również dochodziły głosy ostrzegające przed zagrożeniem. Dzięki uczestnictwu w tego rodzaju zajęciach, nasze przedszkolaki na pewno nauczą się bezpiecznych zachowań, które w przyszłości zaowocują właściwą postawą.
Dnia 16.10.2017r. dzieci z grupy IV uczestniczyły w wycieczce na farmę strusi, w miejscowości Skrzynno. Dzieci mogły obejrzeć nie tylko strusie, ale także konie, krowy, kozy, ptactwo domowe, króliki, psy i koty. Obcowanie wśród zwierząt wprowadziło dzieci w zachwyt, ale jednocześnie wymusiło rozwagę i ostrożność w bliskich kontaktach ze zwierzętami. Dzieci dowiedziały się w jakim środowisku przebywają zwierzeta hodowlane, co lubia jeść, jak się mogą zachowywać, gdy czują zagrożenie. Poznały ich zwyczaje oraz tryb życia. Dzieci miały także okazję zasiąść w bryczce . Każdy chłopiec chciał być woźnicą, a dziewczynki damami. Na zakończenie odbyła się degustacja koziego mleka, które wśrod przedszkolaków znalazło swoich smakoszy. Po powrocie dzieci odzwierciedliły swoje wrażenia w formie rysunków.
Bardzo dziękujemy Państwu Kazimierzowi i Grażynie Połczyńskim za umożliwienie dzieciom zwiedzenia gospodarstwa, Rodzicom - Państwu Karolinie i Michałowi Siarom za zorganizowanie i przewóz dzieci na farmę, Pani Urszuli Wełpie za nawiązanie kontaktu z właścicielami gospodarstwa.